30 marca 2015

Ulubieni kucharze

Jak miałam naście lat to poproszono mnie o ugotowanie jajek na twardo. Niestety, jajka te przypaliłam. Jak to się stało ... po prostu zapomniałam o nich. Cieszę się, że teraz są czajniki elektryczne, bo w nich nie jestem w stanie przypalić wody. Ta "trauma" z dzieciństwa powoduje, że podziwiam te osoby, które umieją bardzo dobrze gotować. Oto trójka z nich:

Jamie Olivier - podziwiam go za to, że propaguje zdrowe odżywanie wśród nastolatków a także lokalnych społeczności. Najbardziej rozśmieszył mnie fakt, że będąc w szkole w Stanach Zjednoczonych został poproszony o dodanie więcej warzyw do posiłku i musiał dodać ... frytki! Wydał bardzo dużo książek z szybkimi przepisami. Prowadzi masę programów kulinarnych.

Gizzi Erskine - Jem i chudnę (na kanale Kuchnia+) to rewelacyjny program tej szkockiej kucharki. Pokazuje, co można zrobić, żeby smacznie zjeść i zmniejszyć ilość spożywanych kalorii. Okazuje się, że nie trzeba zrezygnować ze swoich smakołyków, żeby pozbyć się trochę sadełka. Warte obejrzenia!


Rachel Khoo - podoba mi się u niej, że traktuje regionalne i sezonowe produkty jako priorytet. Podróżuje po Europie i zbiera inspiracje do swoich dań. Następnie zmienia je i dostosowuje do dostępnych składników w Anglii. Dlatego jest bardzo ważną inspiracją, bo to czego nie możemy u nas znaleźć np. z kuchni włoskiej, możemy zastąpić czymś innym i wyjdzie nieco inna, ale z pewnością bardzo dobra potrawa.
Pokazuje również, że nie trzeba mieć bardzo dobrze wyposażonej i dużej kuchni, żeby móc coś dobrego ugotować. W jej paryskiej kuchni nie weszłaby już druga osoba, a ona sobie świetnie w niej radziła. Podkreśla, że najważniejsza w takiej kuchni jest dobra organizacja.

Zdaję sobie sprawę, że w Polsce także mamy dużo kucharzy, którzy są dobrzy. Jednak moją intencją było wskazanie takich, którzy nie tylko dbają o nasz żołądek, ale również o to, żeby dania, które jemy, działały na nasze zdrowie.

Bardzo lubię programy Katarzyny Bosackiej, ponieważ sporo wie na temat zdrowych produktów i są to bardzo wartościowe informacje.


A Wy kogo możecie polecić?

19 marca 2015

Czy wiesz, że...



Na wielu forach internetowych pada pytanie o suplementy, które powodują chudnięcie. Po co używać chemicznych substancji, kiedy natura przychodzi nam z pomocą. 
Ananas to jest to!  
Bromelaina zawarta w nim powoduje szybszy rozkład białek ułatwiając przy tym trawienie. 

16 marca 2015

Anemia - więcej informacji

Jeśli nawet lekarz nie będzie skory do przepisania badania na zawartość żelaza, to kosztuje ono 9 zł. Nie jest to wielki wydatek, zwłaszcza, że jego wynik powie Wam jaka jest sytuacja.


Wegetarianie brak witaminy B12 mogą nadrobić jedząc jajka, ponieważ w żółtku znajduje się spora ilość witaminy B12.
Jeżeli nawet mamy dużą ilość żelaza we krwi, to za jego niewłaściwe wchłanianie mogą być odpowiedzialne soki żołądkowe. Dlatego też warto zadbać o wystarczającą ilość witaminy B1, B2 oraz PP (tzw. niacyna).

    Źródła witaminy B1, B2, PP oraz E
























    Zarówno żelazo jaki i kwas foliowy są lepiej przyswajalne z witaminą C. Więc danie mięsne bogate w
    żelazo dobrze jest popić sokiem owocowym, a dobrym źródłem kwasu foliowego, który zawiera również witaminę C jest pietruszka.

    Ważna jest również witamina E,  ponieważ przy jej niedoborze spada przyswajanie żelaza jak również powstawanie hemoglobiny.

    Osoby w wieku dojrzewania i te, które bardzo dużo ćwiczą, często mają niski poziom hemoglobiny. Dzieje się to dlatego, że żelazo jest użytkowane przez mioglobinę potrzebną w mięśniach.

    Najbogatszym źródłem żelaza jest wątróbka (jakakolwiek), następnie podroby oraz żółtko jaja, natomiast owoce takie jak morele mają o połowę mniej żelaza niż wątróbka.

    Anemia powoduje, że nie chce się nic robić, przez cały czas człowiek czuje się zmęczony nawet po 8 godzinach snu, ma bóle głowy i bladą cerę. Nie sądzę, że ktoś w takim stanie będzie chciał ćwiczyć, czy normalnie egzystować.

    13 marca 2015

    5 rzeczy tanich, które jem i są zdrowe

    1. Kiełki - oczywiście wyrabiane samodzielnie w domu, moje ulubione to te z soczewicy. Jem je zamiast słodyczy.
    2. Siemię lniane - dobry dodatek do sałatek, jogurtu, granoli oraz znakomity składnik kosmetyczny.
    3. Herbatę z pokrzywy - super usuwa toksyny z organizmu, ale uwaga jest moczopędna i nie można jej stosować przez długi czas (wystarczy okres ok. 4 tygodni). Poza tym, pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu hemoglobiny we krwi.
    4. Jabłka - znakomite źródło boru, potasu, żelaza oraz witaminy C, poza tym, to co najważniejsze, jabłka zawierają pektyny, które robią porządek w naszych jelitach oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Mają działanie zasadotwórcze i są niskokaloryczne. Ułatwiają przyswajanie wapnia, co korzystnie wpływa na nasze włosy oraz paznokcie.
    5. Buraki - źródło betaniny rozpuszczalnego w wodzie barwnika, który jest dość dobrym przeciwutleniaczem. Uwielbiam sok z buraków z dodatkiem innych owoców i warzyw np. jabłek, cytryny lub marchewki. Uwaga moje spostrzeżenie: warto buraki zostawić na noc w wodzie, żeby pozbyć się ziemistego smaku.

    O składnikach mojej diety z pewnością jeszcze kiedyś napisze bardziej szczegółowo.



    Jak widać nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy, żeby być dobrze odżywionym. Jeśli kogoś stać to można urozmaicić tę listę. Należy jednak pamiętać, że zdrowe produkty nie tylko wpływają na nasze zdrowie, ale także na urodę.

    9 marca 2015

    Właściwości siemienia lnianego

    Stosuję len zarówno w kosmetyce jaki i w odżywianiu. Dzisiaj skoncentruje się na odżywianiu.


    Bardzo często jadam ziarenka lnu z jogurtem. Jest to bardzo pożywny podwieczorek a czasami nawet kolacja. Jest również bardzo popularnym składnikiem granoli a także sałatek. Często dodawany jest do chleba wraz z innymi ziarnami. Można go zmieszać z każdą potrawą, ponieważ nie ma smaku.



    Siemię lniane posiada:
    • witaminę E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem dbającą o nasz wygląd,
    • magnez, który działa na nasz organizm uspokajająco,
    • lecytynę, która powoduje lepsze uczenie, ale również zmniejsza ilość cholesterolu we krwi (oczywiście tego złego),
    • cynk działający korzystnie na skórę, paznokcie oraz włosy (wpływa na eliminację łupieżu),
    • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w optymalnych proporcjach, które działają korzystnie na ilość cholesterolu we krwi, ale również na cały układ krwionośny,
    • lignany, które regulują ilość estrogenu w organizmach kobiecych powodując zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów hormonozależnych,
    • żelazo, które wpływa na właściwy poziom hemoglobiny we krwi,
    • błonnik (zarówno ten rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny), który powoduje przyśpieszenie metabolizmu oraz dzięki temu chudnięcie. Czyli kolejny składnik naszej diety, który powoduje chudnięcie!

    Jednak niektóre osoby skarżą się na dyskomfort spowodowany działaniem ziarenek na kosmki jelitowe. Dlatego też takie osoby powinny wybrać siemię lniane mielone. Tylko najlepiej jest kupić ziarenka i od razu przed przygotowaniem posiłku zmielić je, żeby nie utracić właściwości odżywczych siemienia.



    Przygotowanie kleiku z siemienia lnianego: 2-3 łyżeczki siemienia zalać ciepłą wodą. Odczekać ok 1 godziny, aż zrobi się kleista substancja. 
    Takim kleikiem można wyleczyć biegunki. Osoby, które mają problemy z wrzodami lub jelitami mogą stosować na czczo taki kleik. Działa znakomicie.


    6 marca 2015

    Anemia

    Na różnych, kobiecych forach internetowych często poruszana jest kwestia anemii. Niestety, ja również zmagam się z tą chorobą i sporo wiem na ten temat.
    Anemia jest to niski poziom hemoglobiny we krwi. Anemia powoduje apatię, ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, bóle głowy oraz bladość skóry.  

    Jest ona spowodowana trzema czynnikami:
    • brakiem żelaza,
    • niedoborem witaminy B12,
    • niskim poziomem kwasu foliowego.
    Najczęściej występuje niedobór żelaza. Natomiast bardzo ważne jest to, żeby lekarz zalecił zrobienie badania na ilość żelaza w krwi, żeby wykluczyć inne powody. Występują dwa rodzaje żelaza:
    • żelazo hemowe - występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego i jest przyswajalne w ok. 20%,
    • żelazo niehemowe - pochodzenia roślinnego, jest przyswajalne w 5%.
    Bardzo trudno jest nadrobić brak żelaza wraz z pożywieniem. Jednak, dobrze jest przyjmować żelazo razem z witaminą C, ponieważ pomaga ona w przyswajaniu tego pierwiastka. Ze względu na słabą przyswajalność żelaza bardzo często lekarze proponują zażywanie suplementów. Na dzień dzisiejszy wybór jest  bardzo duży a suplementacja żelaza często jest połączona z kwasem foliowy.

    Przy suplementacji żelaza oraz diecie bogatej w żelazo bardzo ważną rolę odgrywa błonnik nierozpuszczalny, który zapobiega zaparciom.
    Dzienne zapotrzebowanie żelaza to 19 mg dla kobiet a dla mężczyzn 17 mg. Źródła żelaza to:
    żródło
    • chude mięso czerwone, wątróbka oraz drób,
    • orzechy, 
    • żółtka jaj, 
    • rośliny strączkowe,
    • chleb z pełnego przemiału,
    • zielone warzywa, szczególnie rzeżucha i brokuły,
    • boćwinka i buraki,
    • suszone owoce.
    Ja nadrabiałam brak żelaza ekstraktem z pokrzywy, który można kupić w aptekach lub zielarniach. Piłam jeden kieliszek pół godziny przed posiłkiem. Niestety, smak tego jest paskudny, dlatego też dodawałam trochę cukru, żeby poprawić smak. Koszt takiego ekstraktu wynosi do 30zł za 500ml.

      Anemia, która jest spowodowana niedoborem kwasu foliowego, zdarza się kobietom w ciąży. Natomiast jeśli chodzi o niedobór witaminy B12 to jest to typowy objaw u wegetarian, ponieważ witamina B12 występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego.


      5 marca 2015

      Czy wiesz, że...


      Na wielu stronach internetowych oraz blogach możemy przeczytać, że szpinak jest bogatym źródłem żelaza. Nie dajcie się nabierać więcej!

      1 marca 2015

      5 razy dziennie owoce i warzywa

      Każdy owoc i warzywo zawiera w sobie specyficzny zestaw aktywnych substancji zwanych antyoksydantami. W świecie roślinnym jest ich bardzo dużo. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie różnych antyoksydantów każdego dnia. A nie jest to łatwe, bo skąd możemy wiedzieć, jakie antyoksydanty są w jakich owocach i warzywach. Choć nazwy antyoksydantów są dość trudne, proszę się nie zrażać.
      • likopen - pomidory, morele, dynia, papryka, szpinak, jarmuż, arbuz,
      • beta-karoten - marchewka, mango, brzoskwinie, nektarynki, melony, szpinak, jarmuż, rzepa, cykoria,
      • kwercetyna - cebula, brokuły, ciemne winogrona, szalotka,
      • indole - kapusta, kalarepa, brokuły, kalafior, brukselka, gorczyca, rzodkiewka, rzepa,
      • skwalen - oliwki,
      • kapsaicyna - papryczka chili,
      • betanina - czerwone buraki,
      • ajoen - czosnek, 
      • kurkumina - kurkuma,  
      • antocjany - owoce jagodowe (jagody, borówki, żurawina), 
      • katechiny - czarna, zielona oraz biała herbata, 
      • koenzyn Q10 - brokuły, orzechy włoskie, pistacjowe, ziemne, soja, sezam,
      • resveratrol - winogrona oraz czerwone wino. 

      Innymi bardziej znanymi antyoksydantami są: witamina C oraz E  a także selen.


      Stałe zanieczyszczenie środowiska, ciągły stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, infekcje oraz niewłaściwy sposób żywienia wpływa nasz stan zdrowia oraz na proces starzenia się skóry. A chyba żadna z nas nie chce szybko się zestarzeć. Wymienione powyżej składniki żywienia zapobiegają niekorzystnym działaniom w naszym organizmie walcząc z wolnymi rodnikami. Dlatego warto sporządzać posiłki w taki sposób, aby dostarczyć jak najwięcej różnych antyoksydantów w codziennej diecie.

      Życzę powodzenia!