9 marca 2015

Właściwości siemienia lnianego

Stosuję len zarówno w kosmetyce jaki i w odżywianiu. Dzisiaj skoncentruje się na odżywianiu.


Bardzo często jadam ziarenka lnu z jogurtem. Jest to bardzo pożywny podwieczorek a czasami nawet kolacja. Jest również bardzo popularnym składnikiem granoli a także sałatek. Często dodawany jest do chleba wraz z innymi ziarnami. Można go zmieszać z każdą potrawą, ponieważ nie ma smaku.



Siemię lniane posiada:
  • witaminę E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem dbającą o nasz wygląd,
  • magnez, który działa na nasz organizm uspokajająco,
  • lecytynę, która powoduje lepsze uczenie, ale również zmniejsza ilość cholesterolu we krwi (oczywiście tego złego),
  • cynk działający korzystnie na skórę, paznokcie oraz włosy (wpływa na eliminację łupieżu),
  • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w optymalnych proporcjach, które działają korzystnie na ilość cholesterolu we krwi, ale również na cały układ krwionośny,
  • lignany, które regulują ilość estrogenu w organizmach kobiecych powodując zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów hormonozależnych,
  • żelazo, które wpływa na właściwy poziom hemoglobiny we krwi,
  • błonnik (zarówno ten rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny), który powoduje przyśpieszenie metabolizmu oraz dzięki temu chudnięcie. Czyli kolejny składnik naszej diety, który powoduje chudnięcie!

Jednak niektóre osoby skarżą się na dyskomfort spowodowany działaniem ziarenek na kosmki jelitowe. Dlatego też takie osoby powinny wybrać siemię lniane mielone. Tylko najlepiej jest kupić ziarenka i od razu przed przygotowaniem posiłku zmielić je, żeby nie utracić właściwości odżywczych siemienia.



Przygotowanie kleiku z siemienia lnianego: 2-3 łyżeczki siemienia zalać ciepłą wodą. Odczekać ok 1 godziny, aż zrobi się kleista substancja. 
Takim kleikiem można wyleczyć biegunki. Osoby, które mają problemy z wrzodami lub jelitami mogą stosować na czczo taki kleik. Działa znakomicie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz