16 marca 2015

Anemia - więcej informacji

Jeśli nawet lekarz nie będzie skory do przepisania badania na zawartość żelaza, to kosztuje ono 9 zł. Nie jest to wielki wydatek, zwłaszcza, że jego wynik powie Wam jaka jest sytuacja.


Wegetarianie brak witaminy B12 mogą nadrobić jedząc jajka, ponieważ w żółtku znajduje się spora ilość witaminy B12.
Jeżeli nawet mamy dużą ilość żelaza we krwi, to za jego niewłaściwe wchłanianie mogą być odpowiedzialne soki żołądkowe. Dlatego też warto zadbać o wystarczającą ilość witaminy B1, B2 oraz PP (tzw. niacyna).

  Źródła witaminy B1, B2, PP oraz E
  Zarówno żelazo jaki i kwas foliowy są lepiej przyswajalne z witaminą C. Więc danie mięsne bogate w
  żelazo dobrze jest popić sokiem owocowym, a dobrym źródłem kwasu foliowego, który zawiera również witaminę C jest pietruszka.

  Ważna jest również witamina E,  ponieważ przy jej niedoborze spada przyswajanie żelaza jak również powstawanie hemoglobiny.

  Osoby w wieku dojrzewania i te, które bardzo dużo ćwiczą, często mają niski poziom hemoglobiny. Dzieje się to dlatego, że żelazo jest użytkowane przez mioglobinę potrzebną w mięśniach.

  Najbogatszym źródłem żelaza jest wątróbka (jakakolwiek), następnie podroby oraz żółtko jaja, natomiast owoce takie jak morele mają o połowę mniej żelaza niż wątróbka.

  Anemia powoduje, że nie chce się nic robić, przez cały czas człowiek czuje się zmęczony nawet po 8 godzinach snu, ma bóle głowy i bladą cerę. Nie sądzę, że ktoś w takim stanie będzie chciał ćwiczyć, czy normalnie egzystować.

  2 komentarze:

  1. właśnie dlatego robię badania krwi co 3, 4 miesiące. Przy wielu treningach w tygodniu lepiej się upewniać w jakim na prawdę stanie jest mój organizm :) a takie posty są ważne bo lepiej o siebie dbać :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Tak masz racje to jest bardzo ważne i dobrze to podkreślać wszystkim.

    Usuń