8 maja 2015

Lekcje odchudzania (1)

Zdenerwował mnie pewien fakt. Jedna celebrytka proponuje tygodniowy wyjazd ze zdrowym odżywianiem, oczywiście drogi, a druga namawia Was na personalnego dietetyka i trenera. Idea jak najbardziej słuszna, tylko skąd Polki mają wziąć na to pieniądze. Zgadza się, czy coś jest drogie, czy tanie jest pojęciem względnym. Ale chyba wypowiem się za większość - te usługi do tanich nie należą. Dlatego w związku z tym, że mam dość dużą wiedzę z zakresu dietetyki (w końcu pięć lat spędzonych na studiach raczej coś dały), postanowiłam udzielić kilku lekcji na temat odchudzania. 

Ujmę wszystkie rzeczy w ten sposób, żeby były jasne dla każdego. Najpierw trochę teorii, żebyście wiedzieli dlaczego niektóre produkty są lepsze w odchudzaniu a inne gorsze. I jak etapowo przejść przez proces odchudzania.

Lekcja 1 - badania lekarskieKażdy powinien się na wstępie przebadać! Czyli zrobić morfologię krwi oraz badanie moczu. Należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:
  • ilość hemoglobiny we krwi, niska ilość może przy odchudzaniu spowodować anemię, dlatego nie należy rezygnować wtedy z mięsa,
  • pH moczu, bardzo ważny czynnik, który często jest bagatelizowany przez lekarzy, ale to jest temat na osobny wpis,
  • OB, który sygnalizuje nam, czy w naszym organizmie jest jakiś stan zapalny. Sądzę, że najpierw należy wyleczyć stan zapalny i dopiero przystąpić do odchudzania,
  • gospodarkę lipidową, czy mamy za dużo cholesterolu we krwi i jakiego?

Z takimi badaniami należy udać się do lekarza, żeby zobaczył czy nie ma przeciwwskazań do odchudzania. Sami również możecie to stwierdzić, jeśli wasze parametry są w tzw. widełkach podanych na wydruku z badania.

Osoby, które już wcześniej próbowały się odchudzać a ich waga nawet nie drgnęła powinny zrobić badania hormonów tarczycy. Niestety, te badania nie mogą być bezpłatnie przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu (oprócz badania poziomu hormonu TSH). Jeśli będzie coś z tarczycą nie tak, nie sądzę, żeby jakaś dieta pomogła. Najpierw trzeba będzie odwiedzić endokrynologa i uregulować gospodarkę hormonalną.

Niektórzy też sądzą, że nietolerancje pokarmowe mogą być powodem kłopotów z wagą. Na rynku medycznym jest kilka tego typu testów. Niestety koszt to ok. 300zł.

W kolejnym poście dowiecie co jeść, żeby odkwasić organizm. Jest to bardzo ważny element odchudzania. Nie przegapcie!

2 komentarze:

  1. Regularne badania są niezwykle ważne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O dodatkowych badaniach nie powinniśmy zapominać. Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń